Karaoke

karaoke

Karaoke jest formą rozrywki, w której to uczestnicy zabawy śpiewają znane piosenki, przy odpowiednim akompaniamencie instrumentalnym, bez sekcji wokalnej. Najczęściej przy pomocy wyświetlanego na ekranie tekstu.
Powstają coraz to nowsze puby, które oferują ten rodzaj zabawy; gry komputerowe; specjalne odtwarzacze, a nawet całe kluby karaoke. Wszystko miało swój początek w głowie 31-letniego wówczas Inoue Daisuke, który wymyślił pierwszą maszynę do karaoke. Działo się to w 1971 roku. Był on członkiem lokalnego zespołu muzycznego. Razem z kolegami grał popularne piosenki, przy których za mikrofon często łapali sami goście. Taki stan rzeczy był dla Pana Inoue inspiracją do stworzenia specjalnej maszyny, która to będzie odgrywała grane przez nich utwory.

Nowy wynalazek szybko zyskał popularność. Właściciele knajp zaczęli składać zamówienia na maszyny, gdyż dzięki nim pojawiało się więcej gości. Zaczęły pojawiać się kluby karaoke, w których fani śpiewania regularnie się spotykali by miło spędzić czas. Nasz wynalazca nie spodziewał się tak wielkiego sukcesu swojego pomysłu, przez co go nie opatentował. Maszyny do karaoke zaczęły być produkowane na wielką skalę, a Pan Inoue niestety nie miał z tego żadnych korzyści. Został on doceniony dopiero w 1999 roku przez magazyn The Time, który przyznał mu tytuł najbardziej wypływowego człowieka roku. Dziś karaoke jest popularnym elementem pubów.
Na całym świecie zaczęły powstawać kluby karaoke. Pierwotnie maszyny używały kaset, jednak wraz z rozwojem technologicznym były wypierane przez płyty CD, VCD, DVD, które oferowały również wyświetlany tekst. Dziś powstają specjalne programy komputerowe; a nawet gry na punkty, które monitorują graczy, czy śpiewają oni w odpowiedniej tonacji.