Jak udekorować kościół na ślub?

slub

Dekoracje kościoła stanowią niezastąpiony element każdej uroczystości ślubnej. Odpowiednie udekorowanie miejsca ślubu pomoże podkreślić uroczysty charakter tego wydarzenia, zostawiając w pamięci Pary Młodej oraz gości niezapomniane wrażenia. Wiele firm oferuje możliwość aranżacji wnętrza kościoła za pomocą dekoracji, takich jak kwiaty, świece czy tkaniny. Ozdoby te mają uczynić ślub pięknym i wyjątkowym przeżyciem.

Zanim wybierzesz dekoracje ślubne…

Specjaliści z firm świadczących usługi dekoratorskie, podkreślają, że przed wyborem materiałów, jakimi udekorujemy kościół należy wziąć pod uwagę styl, w jakim był on zbudowany i urządzony. Inaczej ozdabia się kościół zabytkowy, inaczej zaś kościół nowoczesny. Aranżacja ślubna powinna być również dostosowana do wielkości wnętrza. W mniejszym pomieszczeniu nie możemy pozwolić sobie na zbyt dużą ilość wyszukanych ozdób. Sprawi to wrażenie niepożądanego przepychu. W przypadku większego kościoła mała ilość dekoracji mogłaby pozostać niezauważona. Przed wyborem i zakupem ozdób ślubnych starannie zapoznaj się zatem z miejscem, w którym planujesz zorganizować uroczystość.

Kwiaty

Kwiaty to podstawowy element każdej ceremonii, zwłaszcza ślubnej. Są niezawodne w tworzeniu romantycznej atmosfery. Nie może ich zatem zabraknąć wśród dekoracji kościoła. Kompozycje kwiatowe umieszczane są przede wszystkim na ołtarzu głównym oraz na ołtarzach bocznych. Pary młode szczególnie upodobały sobie połączenie kwiatów w kolorze bieli i ecru. Kwiaty, przeważnie róże, gipsówki czy margerytki, umieszcza się również przy ławkach lub na specjalnych stojakach. Dekorując kościół kwiatami, nie należy zapominać o klęcznikach i krzesłach, na których siedzieć będą Państwo Młodzi oraz świadkowie.

Płatki kwiatów

Aby wzbogacić wystrój kościoła, możemy użyć płatków kwiatów w wybranej kolorystyce. Płatki żywych kwiatów stanowią niezwykłą dekorację ślubną. Zwykle umieszcza się je w specjalnych koszach wiklinowych. Płatki można również rozsypać na podłodze tak, by tworzyły one kwiatowy dywan, którym przechodzić będzie para młoda.

Dywany i wykładziny

Dywan lub wykładzina jest dekoracją, która symbolicznie wiąże się z uroczystością ślubną. To po nim kroczą Państwo Młodzi, skupiając przy tym na sobie uwagę wszystkich gości. Elegancka wygładzina to zatem ważna część dekoracji kościoła. Pary zwykle wybierają czerwony dywan, jednak możliwości nie kończą się na jednym kolorze. Dużą popularnością cieszą się również dywany w kolorze białym lub ecru. Jednak najważniejszą rzeczą jest, aby wykładzina była czysta.

Lampiony i świece

Lampiony i świece umieszczone na specjalnych świecznikach umieszczane są zwykle przy ścieżce wyznaczającej drogę do ołtarza. Wiszące lub stojące lampiony postawić można również w innych miejscach kościoła, np. przy ołtarzu. Takie dekoracje ślubne pomogą stworzyć klimatyczny i romantyczny nastrój.

Materiały dekoracyjne

Do najpopularniejszych tkanin, przy pomocą których udekorować można kościół należą: organza, poliester i tiul.

Organzy, przezroczystej tkaniny o delikatnym połysku, zwykle używa się do dekoracji kwiatów i krzeseł. To świetny materiał na szarfy. Poliester jest tkaniną chętnie wybieraną przez pary młode ze względu na swoją przystępną cenę. Ze względu na swoją grubszą gramaturę, wykorzystywany jest często jako materiał, z którego stworzyć można eleganckie pokrowce na krzesła. Tiul to cienki materiał przypominający siateczkę. Często używany jest do dekoracji ławek w kościele.

Planowanie dnia ślubu jest niezwykle ważnym, ale również trudnym zadaniem. Pochłania ono wiele czasu i energii. Wygląd miejsca, w którym zawiera się małżeństwo pozostaje na zawsze w pamięci Państwa Młodych. Jest on również uwieczniony na filmie i fotografiach. Ozdoby ślubne tworzą unikatowy nastrój i oprawę dla ceremonii zawarcia związku małżeńskiego. Nie warto więc bagatelizować tego kroku w ślubnych przygotowaniach. Narzeczeni zdają sobie sprawę z roli, jaką spełniają dekoracje ślubne kościoła. Często nie mogą lub nie chcą zajmować się tym zadaniem sami, więc powierzają je osobom, które w sposób profesjonalny zaaranżują wnętrze kościoła i sali weselnej. Decyzja taka pozwala zaoszczędzić wiele czasu i stresu, który, obok radości, jest niestety nieodłączną częścią ślubnych przygotowań. Pary młode mogą zarówno skorzystać z gotowych, sprawdzonych pomysłów, jak i stworzyć swoją własną wizję dekoracji kościoła.